Od dawna sygnalizowane przez adwokatów- specjalistów rynku kapitałowego, wady produktów bankowych, jakimi są umowy kredytów indeksowanych oraz denominowanych do walut obcych w tym CHF oraz liczne nadużycia pracowników banków, które doprowadziły do zawarcia takich umów przez klientów banków (misselling) znajdują co raz większą akceptację sądów. . Z tego też powodu klient banku może się domagać ustalenia nieważności umowy oraz szeregu innych roszczeń względem banku.. W konsekwencji ustalenia, że umowa kredytowa od początku zawarcia była nieważna, strony zobowiązane są do wzajemnego zwrotu świadczeń. Co to oznacza? Kredytobiorca jest zobowiązany do zwrotu bakowi otrzymanego kapitału, a bank kredytobiorcy do zwrotu wszystkich kwot, które kredytobiorca świadczył na rzecz banku od początku zawarcia umowy. Zalicza się do nich:
Dodatkową zaletą unieważnienia umowy kredytowej jest możliwość wykreślenia hipoteki, która stanowiła zabezpieczenie umowy kredytu.
Alternatywą dla unieważnienia umowy kredytowej indeksowanej oraz denominowanej do walut obcych, w tym CHF jest jej „odfrankowienie”. W tym celu niezbędne jest sformułowanie roszczenia ewentualnego o zapłatę. W konsekwencji uwzględnienia roszczenia wyeliminowana z umowy zostaje klauzula indeksacyjna, co oznacza że umowa w dalszym ciągu funkcjonuje jako umowa kredytu od początku udzielonego w walucie PLN, oprocentowanego stawką LIBOR i marżą wynikającą z umowy.
Planując wysunięcie roszczeń względem banków z tytułu umów kredytów indeksowanych oraz denominowanych do waluty CHF należy na początek wszechstronnie zweryfikować istnienie roszczenia. W tym celu należy przeanalizować umowę kredytu pod kątem ewentualnych wad prawnych.
Analizę umowy kredytu należy powierzyć wykwalifikowanemu i doświadczonemu prawnikowi. Oceni on możliwość dochodzenia roszczeń od banku i zaproponuje najbardziej skuteczną ścieżkę działania.
Kancelaria posiada doświadczenie w obsłudze tzw. spraw frankowych. Naszym Mocodawcom zapewniamy fachowe doradztwo, obsługę postępowań przedsądowych oraz sądowych.
Adwokat rozpoznaje każdą sprawę frankową indywidualnie, dokonując analizy umowy oraz dążąc do zrozumienia sytuacji osoby, która związała się kredytem frankowym. Szczegółowo analizowane są także praktyki danego banku przy zawieraniu tego typu umów.
Oferujemy reprezentowanie Mocodawcy w negocjacjach z bankami, jak również reprezentację procesową w postępowaniach toczących się przed właściwymi sądami. Klientów zainteresowanych skorzystaniem z pomocy Kancelarii zachęcamy do kontaktu. Z przyjemnością odpowiemy na wszystkie pytania związane z Państwa umową kredytu, pomożemy oszacować wysokość roszczenia oraz ocenić ryzyka wiążące się ze skierowaniem sprawy do sądu. Działamy nie tylko na terenie Warszawy – zapraszamy klientów z całej Polski