Zgodnie z art. 30 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego sąd może w wyroku rozwodowym, na wniosek jednego z małżonków podzielić majątek wspólny, jeżeli nie spowoduje to nadmiernej zwłoki w postępowaniu. Taki podział majątku jest możliwy przede wszystkim w sytuacji, w której byli małżonkowie jeszcze przed zakończeniem małżeństwa osiągnęli porozumienie w zakresie satysfakcjonującego ich podziału majątku wspólnego. W sytuacji, w której obie strony nie są w stanie się porozumieć w tym zakresie, podział majątku po rozwodzie trzeba przeprowadzić w ramach oddzielnego postępowania.
Jak przebiega podział majątku? Ile trwa postępowanie w tej sprawie? Czy sąd może nam narzucić sposób, w jaki mamy się podzielić majątkiem wspólnym?
W małżeństwie zasadniczo wyróżnia się:
Taki stan rzeczy istnieje, jeżeli przyszli małżonkowie nie zmodyfikują zasad ustawowych w drodze umowy zawartej przed notariuszem. Taka umowa może zostać zawarta również w trakcie trwania małżeństwa. Rozdzielność majątkowa w trakcie trwania małżeństwa może stanowić zabezpieczenie majątku współmałżonków prowadzących działalność gospodarczą w formie spółek. Praktyka ta jest dość częsta i nierzadko może się zdarzyć, że poleci nam ją adwokat specjalizujący się w sprawach z zakresu podziału majątku.
Majątek osobisty każdego z małżonków stanowi to, co każdy z nich zgromadził przed ślubem oraz to, co nabył już w czasie małżeństwa poprzez dziedziczenie i darowiznę (jeżeli darczyńca nie postanowił inaczej).
Wszystko to, co małżonkowie nabywają po ślubie, jak również to, co zarabiają, wchodzi do majątku wspólnego, chyba że zgodnie ustalą oni inaczej.
Po ustaniu wspólności ustawowej, czy to w wyniku orzeczenia rozwodu czy zawarcia umowy o rozdzielności, majątek wspólny możemy podzielić. Podział majątku polega na wyjściu ze współwłasności, która utworzyła się przez to, że małżonkowie nabywali różne rzeczy – ruchomości i nieruchomości – oraz prawa razem.
Sposobów wyjścia ze współwłasności, a więc podziału majątku jest kilka. Można przyporządkować każdemu z małżonków poszczególne rzeczy, których każde z nich staje się jednym właścicielem. Drugim sposobem jest postanowienie, że jedno z małżonków otrzymuje na wyłączność jakiś składnik majątku, ale musi spłacić drugiego. Trzecim sposobem wyjścia ze współwłasności jest sprzedaż majątku wspólnego i podzielenie uzyskanych pieniędzy między byłych współmałżonków.
Co ważne, niezależnie od trybu postępowania, strony muszą zastanowić się jak chcą podzielić majątek wspólny, co następnie powinno znaleźć odzwierciedlenie we wniosku o podział majątku albo umowie podziałowej.
Zapraszamy do kontaktu z Kancelarią adwokacką. Wykwalifikowany oraz doświadczony adwokat pomoże Państwu w przygotowaniu stosownej dokumentacji oraz sprawnym dopełnieniu wszelkich formalności związanych z podziałem majątku wspólnego. W razie pytań lub wątpliwości nasz Zespół pozostaje do dyspozycji. Działamy nie tylko na terenie Warszawy – zapraszamy klientów z całej Polski. Zapraszamy również do zapoznania się z ofertą adwokata od spraw rozwodowych!