Blog

Czy każdy błąd medyczny można uznać za podstawę do roszczeń?

Nie każde niepowodzenie w leczeniu można uznać za błąd lekarski, w związku z czym nie każdy błąd stanowi podstawę do roszczeń. Skuteczne dochodzenie swoich praw w zakresie błędów medycznych wymaga zrozumienia, czym błąd medyczny jest, a czym nie jest. 

Jakie błędy medyczne można uznać za podstawę do roszczeń? Czy profesjonalna pomoc prawna jest niezbędna do dochodzenia swoich praw? Jakie warto podjąć, aby zwiększyć szanse na uzyskanie należnego odszkodowania?

Czym jest błąd medyczny?

Błąd medyczny definiujemy jako działanie lub zaniechanie lekarza, pielęgniarki, innego pracownika medycznego lub placówki medycznej, które jest sprzeczne z aktualną wiedzą medyczną, zasadami sztuki lekarskiej oraz obowiązującymi standardami. Błąd medyczny prowadzi do pogorszenia stanu zdrowia pacjenta, uszczerbku na zdrowiu, a w niektórych przypadkach nawet do śmierci. Z prawnego punktu widzenia, aby uznać zdarzenie za błąd medyczny, konieczne jest wykazanie winy personelu medycznego oraz związku przyczynowo-skutkowego między błędem a szkodą pacjenta.

Nie każdy błąd to błąd medyczny – Co należy udowodnić?

Nie każde niepowodzenie w leczeniu można uznać za błąd medyczny. W medycynie występuje tzw. ryzyko medyczne, które oznacza sytuacje, w których mimo zastosowania odpowiednich procedur leczenie nie przynosi oczekiwanych efektów. Przykład ilustrującym ryzyko medyczne może być operacja przeprowadzona prawidłowo, ale zakończona komplikacjami wynikającymi z indywidualnej reakcji organizmu pacjenta.

Aby błąd medyczny mógł stanowić podstawę do roszczeń, konieczne jest wykazanie, że szkoda powstała na skutek naruszenia obowiązujących standardów medycznych, a nie na skutek naturalnego ryzyka związanego z leczeniem. 

Udowodnienie błędu medycznego wymaga:

  • szczegółowej analizy dokumentacji medycznej,
  • uzyskania opinii biegłych lekarzy, którzy potwierdzą, że zastosowane leczenie było niezgodne z aktualną wiedzą medyczną,
  • wskazania związku przyczynowo-skutkowego między błędem a szkodą pacjenta.

Powyższy proces może być skomplikowany, dlatego warto skorzystać z pomocy specjalistów, takich Kancelaria Prawna w Warszawie, która specjalizuje się w sprawach o odszkodowanie za błędy medyczne. Profesjonalne wsparcie prawników zwiększa szanse na udowodnienie zaniedbania i uzyskanie należnej rekompensaty. 

Jakie kroki podjąć, jeśli podejrzewasz błąd medyczny?

Podstawą roszczenia jest wykazanie, że działanie lub zaniechanie lekarza, pielęgniarki czy innego członka personelu medycznego było niezgodne z aktualną wiedzą medyczną, zasadami sztuki lekarskiej lub standardami opieki zdrowotnej. Nie wystarczy jednak wskazać, że doszło do błędu medycznego. Konieczne jest również udowodnienie, że błąd ten bezpośrednio przyczynił się do powstania szkody u pacjenta. Szkoda, która wynika z błędu medycznego, może mieć charakter materialny lub niematerialny.

W większości przypadków udowodnienie błędu medycznego wymaga uzyskania opinii biegłych lekarzy, którzy ocenią, czy działania personelu medycznego były zgodne z obowiązującymi standardami. Opinia biegłego jest najważniejszym dowodem w sprawach sądowych, a także podczas negocjacji z ubezpieczycielem.

Dla biznesu
Postępowanie egzekucyjne, restrukturyzacja oraz upadłość
Umowy i transakcje handlowe
Nieruchomości komercyjne
Rynki kapitałowe
Prawo spółek (obsługa korporacyjna)
Postępowania przetargowe (zamówienia publiczne)
Rozwiązywanie sporów, procesy sądowe, postępowania przed sądami arbitrażowymi
Kancelaria RODO
Dla osób prywatnych
Odszkodowanie za błędy medyczne - błąd lekarski
Odszkodowanie za wypadek śmiertelny
Odszkodowania za wypadki przy pracy
Odszkodowanie po pożarze
Odszkodowanie za wypadek drogowy
Kredyty walutowe
Adwokat prawo karne
Radca prawny nieruchomości
Prawnik od spraw bankowych
Adwokat zasiedzenie
Adwokat podział majątku
Adwokat od alimentów
Adwokat od spadków
Adwokat od spraw rozwodowych
Zespół
Kamil Jurczewski
Wojciech Kępka-Mariański
Magdalena Nowosadzka