Prawem karnym określa się zbiór przepisów, które jasno definiują czyny zabronione, a także konsekwencje ich popełniania przez obywatela. Tak rozumiane prawo karne charakteryzuje równość, co oznacza, że wszyscy są wobec niego równi.
Ze względu na przedmiot, zasady stosowania oraz wagę czynów zabronionych można dokonać pewnych wyodrębnień w zakresie prawa karnego. Ze względu na kryterium przedmiotu wyróżnia się prawo karne materialne, procesowe i wykonawcze. Ze względu na zasady zastosowania wyróżnia się prawo karne powszechne oraz prawo karne indywidualne. Ze względu na wagę popełnionych czynów zabronionych prawo karne dzieli się na prawo karne dotyczące wykroczeń oraz prawo karne sensu stricto.
Prawo karne pełni liczne funkcje w życiu społecznym. Funkcją nadrzędną prawa karnego jest funkcja sprawiedliwości, której celem jest rozładowywanie negatywnych zjawisk, które pojawiły się w społeczeństwie wskutek doprowadzenia do danego czynu zabronionego.
Drugą ważną funkcją prawa karnego jest funkcja ochronna, której celem jest ochrona interesów poszczególnych podmiotów ujętych w przepisach, jak również ochrona życia i zdrowia obywateli. Naturalną konsekwencją funkcji ochronnej prawa karnego jest jego funkcja gwarancyjna. Prawo karne ma za zadanie zagwarantować jednostce ochronę ze strony władz.
Kolejną funkcją prawa karnego jest funkcja kompensacji, która polega na próbie naprawienia zła wyrządzonego przez czyn zabroniony. Beneficjentem funkcji kompensacji jest osoba, której wyrządzono zło w ramach opisanego czynu zabronionego. Beneficjentem może być również rodzina osoby pokrzywdzonej w wyniku czynu zabronionego.
Ostatnią funkcją prawa karnego jest funkcja prewencyjna, która polega na przeciwdziałaniu postawania czynów zabronionych. Jednym z narzędzi prewencji są kary przewidziane za podejmowanie wykroczeń i czynów zabronionych.
Postępowania z zakresu prawa karnego charakteryzują się wysokim stopniem złożoności. Wynika to przede wszystkim z wagi popełnianych czynów zabronionych, jak również idących za nimi konsekwencjami. Podjęcie decyzji o zasądzeniu kary pozbawienia wolności wymaga od sądu drobiazgowego zbadania sprawy, zapoznania się z materiałem dowodowym oskarżenia i obrony, zeznaniami świadków, a także wzięcia pod uwagę ewentualnych okoliczności łagodzących.
W sytuacji, w której z różnych przyczyn jesteśmy podejrzani lub wręcz oskarżeni o popełnienie czynu zabronionego warto skonsultować się z dobrym adwokatem lub prawnikiem. Adwokat, którego specjalnością jest prawo karne pomoże nam w przygotowaniu linii obrony, a w przypadku stwierdzenia winy uzyskaniu możliwie najniższego wymiaru kary.
Adwokat karnista to prawnik specjalizujący się w prawie karnym. Zajmuje się obroną osób oskarżonych o popełnienie przestępstw, reprezentując ich przed sądami oraz organami ścigania. Do obowiązków adwokata karnisty należy analiza dowodów, przygotowanie strategii obrony, sporządzanie pism procesowych, a także występowanie w roli obrońcy podczas rozpraw sądowych. Adwokat karnista może również reprezentować ofiary przestępstw, pomagając im w dochodzeniu ich praw i odszkodowań.
Powyższa specjalizacja wymaga od prawnika dogłębnej znajomości przepisów prawa karnego materialnego i procesowego, umiejętności analizowania dowodów oraz biegłości w prowadzeniu negocjacji. Adwokaci karniści często zajmują się szerokim spektrum spraw, od drobnych wykroczeń po poważne przestępstwa, takie jak zabójstwa, przestępstwa narkotykowe czy korupcja. Ich praca jest kluczowa dla zapewnienia rzetelnego procesu sądowego i ochrony praw obywatelskich w systemie wymiaru sprawiedliwości.
Prawo karne jest jedną z naszych specjalności, którą stale rozwijamy rozszerzając kompetencje Kancelarii. Prawnicy Kancelarii świadczą pomoc prawną we wszystkich rodzajach oraz na wszystkich etapach postępowań prokuratorskich oraz sądowych, dotyczących w szczególności:
1. przestępstw przeciwko życiu i zdrowiu,
2. przestępstw przeciwko mieniu,
3. przestępstw przeciwko wolności seksualnej i obyczajności,
4. przestępstw przeciwko rodzinie i opiece,
5. przestępstw przeciwko czci i nietykalności cielesnej,
6. przestępstw przeciwko ochronie informacji,
7. przestępstw przeciwko wiarygodności dokumentów.
Do skorzystania z profesjonalnej pomocy zachęcamy Klientów z całej Polski. Pozostajemy do Państwa dyspozycji jako doradcy oraz w sytuacjach, w których niezbędny jest adwokat w wyniku tymczasowego aresztowania oraz obrony przed sądami wszystkich instancji. Do kontaktu z Kancelarią adwokacką zapraszamy również rodziny osób podejrzanych i oskarżonych o dopuszczenie się czynów zabronionych. Zapewnimy Państwa najbliższym fachową i rzetelną obsługę na każdym etapie toczącego się postępowania. Wszystkie przekazane nam informacje w toku świadczenia pomocy prawnej podlegają tajemnicy adwokackiej, a co za tym idzie są szczególnie chronione. Działamy nie tylko na terenie Warszawy – zapraszamy klientów z całej Polski.