Blog

Jak przygotować się do rozwodu?

Podjęciu decyzji o zakończeniu związku małżeńskiego bardzo często towarzyszą silne emocje, takie jak gniew, żal, złość. W emocjach trudno o odpowiedzialne i racjonalne zachowanie, a takie jest niezbędne podczas sprawy rozwodowej. Dlatego w pierwszej kolejności warto skorzystać z pomocy wykwalifikowanego prawnika. Decyzja o rozwodzie nie powinna być spontaniczna. Rozwód podobnie jak sam ślub powinien być rozsądnie zaplanowany. W sądzie wygrywają ci, którzy potrafią zapanować nad emocjami i przedstawić jednolitą, spójną argumentację. Jeśli obawiasz się, że emocje mogą wziąć górę skorzystaj ze wsparcia osoby, która pomoże Ci na wszystko spojrzeć z boku.

Jak dobrze przygotować się do rozwodu?

Zanim skontaktujesz się ze swoim adwokatem odpowiedz sobie na dwa podstawowe pytania:
  1. Jaka jest faktyczna przyczyna rozpadu małżeństwa?
  2. Czy chcesz by sąd orzekał o winie?
Ustalenie faktycznej przyczyny rozpadu małżeństwa jest bardzo ważne z perspektywy późniejszej strategii procesowej, dlatego warto być ze sobą szczerym i, jeśli faktycznie miało to miejsce, przyznać się przed samym sobą do współodpowiedzialności za rozpad małżeństwa. Do najczęściej występujących przyczyn rozpadu małżeństwa zalicza się: zdradę, nadużywanie alkoholu lub inne nałogi, niezgodność charakterów oraz przemoc domową. Drugim ważnym pytaniem jest to, czy zależy nam na tym, żeby wyrok rozwodowy zawierał orzeczenie o winie. Wyrok może zawierać orzeczenie, która ze stron ponosi wyłączną winę za rozpad pożycia albo takiego orzeczenie nie zawierać. W drugim przypadku mamy do czynienia z tzw. rozwodem bez orzekania o winie. Nawet jeśli Ty nie wnioskujesz o rozwód z orzeczeniem o winie, druga strona może taki wniosek złożyć.

Skontaktuj się z adwokatem

Kontakt ze specjalistą od rozwodów – radcą prawnym lub adwokatem – warto nawiązać przed złożeniem pozwu. Specjalista pomoże Ci w przygotowaniu strategii rozwodowej, sporządzeniu wniosku i skompletowaniu niezbędnego materiału dowodowego. Jednocześnie w toku postępowania zajmie się korespondencją z sądu i będzie Cię na bieżąco informować o dodatkowych dokumentach, które mogą się okazać przydatne w sprawie. W praktyce, bez udziału fachowego pełnomocnika możesz mieć problem przed sądem, dlatego warto zadbać o wybór odpowiedniego adwokata z wyprzedzeniem. Ważne, żeby pomiędzy Tobą a Twoim prawnikiem była „chemia”. Niezbędne jest zaufanie i wzajemne zrozumienie. W kontaktach z adwokatem od rozwodów postaw na szczerość, w przeciwnym razie nie będziecie w stanie dobrać odpowiedniej dla Ciebie strategii procesowej. I choć rozmowa o kwestiach tak intymnych i osobistych jak rzeczywiste przyczyny rozpadu małżeństwa może być trudna, ich zatajenie nie przyniesie niczego dobrego. Adwokat powinien wiedzieć o wszystkich okolicznościach związanych z rozkładem małżeństwa, w tym takich jak:
  • zdrady,
  • problemy z używkami,
  • niegospodarność finansowa,
  • choroby intymne.
Znajomość tych okoliczności może zaważyć na ostatecznym rozstrzygnięciu sprawy.
Dla biznesu
Postępowanie egzekucyjne, restrukturyzacja oraz upadłość
Umowy i transakcje handlowe
Nieruchomości komercyjne
Rynki kapitałowe
Prawo spółek (obsługa korporacyjna)
Postępowania przetargowe (zamówienia publiczne)
Rozwiązywanie sporów, procesy sądowe, postępowania przed sądami arbitrażowymi
Kancelaria RODO
Dla osób prywatnych
Prawnik od spraw bankowych
Kancelaria prawna Mokotów
Kancelaria prawna Żoliborz
Kancelaria prawna Śródmieście
Kancelaria prawna Wola
Kancelaria Prawna Bielany
Pomoc w uzyskaniu odszkodowania
Odrzucenie spadku
Restrukturyzacja firmy
Prawnik od spraw komorniczych
Adwokat: Odszkodowania i dochodzenie odszkodowań
Zniesienie współwłasności – Adwokat
Adwokat zasiedzenie
Adwokat podział majątku
Adwokat od alimentów
Kredyty walutowe
Adwokat od spadków
Adwokat od spraw rozwodowych
Adwokat upadłość konsumencka
Adwokat prawo karne
Kiedy warto skorzystać z pomocy adwokata od prawa rodzinnego?
Radca prawny nieruchomości
Zespół
Kamil Jurczewski
Wojciech Kępka-Mariański
Magdalena Nowosadzka
prof. dr hab. Marcin Jurgilewicz
Martyna B. Szczygielska
Paulina Chrzan