Do rozpadu związku może dojść z wielu powodów. Zdarza się, że przyczyną rozwodu jest agresja. Może ona przejawiać najbardziej oczywistą formę – agresji fizycznej – ale również psychicznej czy ekonomicznej. Jeśli dochodzi do takich sytuacji, watro skorzystać z procedury niebieskiej karty. Czym jest niebieska karta? W jaki przypadkach ma ona zastosowanie? Co daje niebieska karta przy rozwodzie?
Niebieska karta to dokument, który wyrabia się w sytuacji, gdy zachodzi podejrzenie, że w danej rodzinie występuje agresja. Agresja na potrzeby założenia niebieskiej karty jest rozumiana bardzo szeroko. Osoba, w stosunku do której ta agresja jest kierowana, doznaje cierpienia, szkód psychicznych i fizycznych. Taki stan rzeczy nie może być tolerowany, w związku z czym niezbędne jest zaangażowanie odpowiednich organów.
Procedura niebieskiej karty rozpoczyna się wówczas, gdy o przemocy w rodzinie dowie się:
Powszechnie uważa się, że założenie niebieskiej karty jest procedurą wszczynaną na wniosek osoby pokrzywdzonej. W praktyce procedura może być podejmowana przez wymienione powyżej instytucje, a więc przedstawicieli jednostek pomocy społecznej, komisji rozwiązywania problemów alkoholowych, policji, oświaty, ochrony zdrowia. Co ważne, osoba poszkodowana nie musi wyrazić zgody na rozpoczęcie procedury.
Założenie niebieskiej karty jest podzielone na 6 etapów, w ramach których są realizowane poszczególne zadania i spodziewane określone rezultaty. Procedura obejmuje kolejno:
Osoby, których dotyczy procedura, otrzymują taką informację. Nie ma w tym przypadku znaczenia to, czy procedura została wszczęta na wniosek osoby pokrzywdzonej czy przedstawiciela jednej z wymienionych powyżej służb. Nierzadko zdarza się, że osoba podejrzewana o przemoc rodzinną dowiaduje się o rozpoczęciu procedury najpóźniej, a więc z chwilą wezwania do złożenia wyjaśnień.
Jeśli do rozpadu małżeństwa dochodzi na skutek przemocy rodzinnej – fizycznej, psychicznej, ekonomicznej – niebieska karta jest dokumentem, który może stanowić dowód w rozprawie sądowej i jednocześnie podstawę do orzeczenia rozwodu.
Agresywne zachowania mogą mieć poważne konsekwencje:
Powszechnym jest przekonanie, iż niebieska karta przesądza o tym, że rozwód zostanie orzeczony ze wskazaniem winy osoby, która dopuściła się niewłaściwych zachowań. Czy tak rzeczywiście jest? W każdym przypadku sąd poddaje analizie to, czy przemoc rzeczywiście miała miejsce. Założenie niebieskiej karty nie jest bowiem jednoznaczne z tym, iż małżonek/małżonka dopuścili się przemocy względem współmałżonków czy innych członków rodziny, a fakt, że procedura niebieskiej karty jest wszczynana na podstawie zgłoszenia dowolnej osoby powoduje, że niektórzy wykorzystują to, chcąc uzyskać oczekiwany wyrok sądu. W tym miejscu należy wyraźnie podkreślić to, że niebieska karta nie stanowi potwierdzenia przemocy, a co za tym idzie nie gwarantuje orzeczenia o winie małżonka. Jednocześnie w sytuacji, w której rzeczywiście dochodziło do przemocy niebieska karta może być ważnym dowodem w sprawie rozwodowej.
Zapraszamy do zapoznania się z ofertą adwokata od rozwodów i adwokata od prawa rodzinnego w Warszawie!