Każda osoba niezależnie od wieku może odziedziczyć spadek rozumiany jako ogół praw i obowiązków zmarłego o charakterze cywilnoprawnym, które w wyniku jego śmierci przechodzą na spadkobiercę.
Prawo polskie przewiduje dwa tytuły dziedziczenia:
Spadkobierca musi w chwili otwarcia spadku mieć zdolność prawną, a więc żyć lub być już poczętym i urodzić się żywym.
Małoletnie dziecko może odziedziczyć spadek jako zstępny w linii prostej lub bocznej. W sytuacji, w której zmarły nie pozostawił testamentu podstawą prawną kolejności dziedziczenia jest Kodeks cywilny.
Wróćmy ma moment do procedury odrzucenia spadku przez osobą dorosłą. W sytuacji, w której spadkobierca ustawowy odrzuci spadek, ten jest dziedziczony przez jego zstępnych, dzieci i wnuki. W procesie dziedziczenia nie ma znaczenia wiek spadkobiercy, co oznacza, że prawo do spadku na tych samych zasadach uzyskuje zarówno pełnoletnie dziecko, jak i kilkulatek czy noworodek. Dziedziczenie przez małoletnie dzieci komplikuje nieco sytuację odrzucenia spadku, ponieważ złożenie oświadczenia o odmowie dziedziczenia przekracza normalny zarząd. W związku z tym rodzić nie może odrzucić spadku za dziecko bez wcześniejszego uzyskania zgody Sądu Rodzinnego.
W celu uzyskania zgody na odrzucenie spadku należy złożyć wniosek do Wydziału Rodzinnego i Nieletnich sądu właściwego dla miejsca zamieszkania małoletniego dziecka. Wniosek powinien zawierać:
Podobnie jak w przypadku pełnoletniego spadkobiercy, oświadczenie o odrzuceniu spadku przez dziecko musi zostać złożone w terminie. Małoletni ma na to 6 miesięcy. Termin liczy się od dnia, w którym małoletni, czyli jego rodzice lub opiekunowie prawni dowiedzieli się o powołaniu do spadku. W praktyce najczęściej jest to dzień odrzucenia spadku przez rodzica.
Po odrzuceniu spadku należy niezwłocznie złożyć wniosek do sądu właściwego dla miejsca zamieszkania małoletniego dziecka o udzielenie zezwolenia na czynność prawną przekraczającą zwykły zarząd majątkiem dziecka, która w tym konkretnym przypadku wiąże się z odrzuceniem spadku. Po uzyskaniu takiej zgody należy niezwłocznie złożyć oświadczenie w imieniu małoletniego przed sądem lub notariuszem.
Jedną z głównych obaw rodziców wnioskujących o zgodę na odrzucenie spadku w imieniu małoletniego dziecka jest obawa o to, że sąd nie wyda zgody na dokonanie czynności w terminie. Mimo iż, Ustawodawca przewiduje 6 miesięczny termin na złożenie oświadczenia, nie może on upłynąć przed zakończeniem postępowania przed sądem opiekuńczym dotyczącym zgody na dokonanie czynności. Oznacza to, że nie musimy się obawiać, że z powodu braku decyzji sądu upłynie termin odrzucenia spadku w imieniu dziecka. Niemniej jednak, zalecane jest szybkie działanie, a więc niezwłoczne złożenie wniosku do sądu, a po otrzymaniu decyzji złożenie oświadczenia w imieniu małoletniego dziecka.