Niezależnie od tego czy dotyczy domu, domku letniskowego, czy siedziby firmy, pożar to jedno z najbardziej traumatycznych doświadczeń, z jakimi może się zetknąć właściciel nieruchomości. Poza stratami materialnymi, pożar wiąże się także z ogromnym stresem i obciążeniem emocjonalnym, które utrudniają podjęcie skutecznych działań zaraz po zdarzeniu, a to wówczas w sposób szczególny należy zadbać o zabezpieczenie swoich interesów i rozpocząć proces ubiegania się o odszkodowanie po pożarze budynku.
Odszkodowanie po pożarze to forma rekompensaty za poniesione straty materialne, a zarazem wsparcia finansowego, które ma za zadanie pomoc w przywróceniu poszkodowanego do stanu sprzed zdarzenia. Niestety, droga do uzyskania należnych świadczeń od ubezpieczyciela często bywa skomplikowana.
Warunkiem uzyskania odszkodowania za pożar jest posiadanie ważnej polisy ubezpieczeniowej, która obejmuje ochronę przed skutkami pożaru. Szkodę należy oczywiście udokumentować, jednocześnie wskazując, że zdarzenie było objęte zakresem ochrony ubezpieczeniowej. Zatrzymajmy się tu na moment. Zawarte w OWU wykluczenia sprawiają, że w praktyce ochrona ubezpieczeniowa jest dziurawa jak sito, a ubezpieczyciel w wielu sytuacjach i z wielu powodów może odmówić wypłaty odszkodowania. Dlatego przed złożeniem wniosku adwokat od odszkodowań powinien się zapoznać z naszą polisą oraz jej warunkami. To pomoże w prawidłowym przygotowaniu wniosku i uniknięciu sformułowań, które mogą zostać nieprawidłowo zinterpretowane.
Odszkodowanie po pożarze budynku będzie nam przysługiwało jeśli pożar będzie zdarzeniem:
Co ważne, jeśli do pożaru doszło w wyniku zaniedbania właścicieli nieruchomości, ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania. Kiedy mówimy o zaniedbaniu?
Z pożarem z winy zaniedbania mamy do czynienia w sytuacjach:
Ochrona ubezpieczeniowa może dotyczyć szkód w nieruchomościach i mieniu ruchomym, jak również szkód dodatkowych. Co to oznacza? Szkody w nieruchomości zazwyczaj obejmują powstałe w wyniku pożaru i/lub akcji gaśniczej zniszczenia konstrukcji budynku (ścian, dachu, instalacji). W tym miejscu warto pamiętać o tym, że szkoda może mieć charakter całkowity lub częściowy. W obu przypadkach ubezpieczony jest uprawniony do uzyskania świadczenia.
Szkody w mieniu ruchomym obejmują wszystkie przedmioty, które można przenieść (meble, sprzęt elektroniczny, ubrania, biżuteria). Jeśli te przedmioty zostały zniszczone przez pożar, ich wartość powinna być zrekompensowana przez ubezpieczyciela. Warunkiem jest oczywiście uwzględnienie mienia ruchomego w polisie.
Ostatnią wskazaną kategorią szkód były szkody dodatkowe. Pożar może powodować szkody bezpośrednie (w palącym się budynku lub mieszkaniu) i szkody pośrednie (jak zalanie podczas akcji gaśniczej mieszkania sąsiada). Wybrane polisy ubezpieczeniowe obejmują ochroną także te szkody.
Nasza Kancelaria Prawna w Warszawie specjalizuje się w obsłudze spraw o odszkodowania. Posiadamy wiedzę i doświadczenie niezbędne do skutecznego prowadzenia sprawy – od etapu wniosku, przez negocjacje z ubezpieczycielem, aż po reprezentację przed sądem. Zapewniając profesjonalną pomoc w uzyskaniu odszkodowania zwiększamy szanse naszych Klientów na odzyskanie należnych im środków. Dochodzimy roszczeń z tytułu strat materialnych, strat na osobie, a także zadośćuczynienia za doznaną krzywdę i straty emocjonalne.